Tęsknimy za słońcem w czasie długich, szarych i pochmurnych dni. Czekamy na każdy jego promień, który dodaje energii, wprawia w lepszy nastrój, kojarzy się z optymizmem, relaksem i zwiększa motywację do działania. Słońce to także tak cenna witamina D3, która wytwarza się pod jego wpływem w organizmie. Lekka opalenizna sprawia, że wyglądamy lepiej. Warto jednak pamiętać, że zbyt długie i pozbawione ochrony przebywanie na słońcu może doprowadzić do chorób skóry. Przyspiesza również procesy starzenia się naskórka, pogarsza kondycję skóry, może doprowadzić do poparzeń słonecznych.

Niebezpieczne promieniowanie

W czasie intensywnego eksponowania skóry ciała na słońce narażeni jesteśmy na szkodliwe działanie promieniowania UVA, UVB i UVC.

Promieniowanie UVA dociera do skóry o każdej porze roku, również wtedy gdy niebo jest pełne chmur. Nie chroni nas przed nim nawet szyba. Pod wpływem tego promieniowania skóra staje się sucha i wrażliwa na podrażnienia. Działa ono głęboko na tkanki skóry, niszczy włókna kolagenu i elastyny.

Promieniowanie UVB najsilniej działa w czasie lata, w godzinach kiedy słońce operuje na niebie najwyżej i nasłonecznienie jest najmocniejsze. Ochroną przed tym rodzajem promieniowania jest cień i chmury. Przenika ono jednak przez wodę. To promieniowanie sprawia, że nasza skóra staje się opalona, ale również może ulec poparzeniom. Promieniowanie UVB jest ponadto odpowiedzialne za zwiększenie ryzyka powstawania chorób nowotworowych skóry.

Promieniowanie UVC to kolejny rodzaj promieniowania słonecznego, który jeśli zatrzymywany jest przez warstwę ozonową – nie wpływa niekorzystnie na stan i zdrowie naszej skóry.

Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego

Ochrona przeciwsłoneczna dotyczy osób w każdym wieku i ważna jest zarówno latem jak i zimą. Szczególnie warto zadbać o skórę:

  • dzieci do 14 roku życia
  • osób immunoniekompetentnych ( z obniżoną odpornością)
  • osób w każdym wieku mających fototyp skóry I/II wg Fitzpatricka czyli jasną karnację
  • osób przyjmujących leki fototoksyczne lub fotoalergiczne i immunosupresyjne

Jak dobrać preparaty ochronne?

Ważny jest zindywidualizowany sposób dobrania środka chroniącego naszą skórę przed słońcem, zwracając uwagę na rodzaj podłoża (żele, emulsje, spray, olejki). Wiosną i latem wskazane jest stosowanie kosmetyków z filtrem, preparatów o SPF ≥ 30, a w okresie jesienno -zimowym o SPF ≥ 15.

Kremy ochronne należy nakładać zarówno na skórę eksponowaną na promieniowanie słoneczne, jak i przykrytą ubraniem. Pierwsza aplikacja preparatu powinna odbyć się 15–30 minut przed wyjściem z domu. Nakładanie kremu z filtrem należy powtarzać co 2 godziny, zawsze po kąpieli, spoceniu i wytarciu skóry ręcznikiem.