Każdy włos na naszej głowie przechodzi pewien cykl rozwoju, który dzieli się na fazę wzrostu, zamierania i spoczynku. To właśnie w fazie spoczynku znajduje się od 3 – 5 % włosów na głowie, które w sposób naturalny zaczynają wypadać. Ich wypadanie nie jest niepokojące wtedy, gdy w ciągu jednej doby gubimy około 100 włosów i na ich miejsce wyrastają nowe. Zdarza się jednak sytuacja, że zauważamy nadmierną ilość wypadających włosów. Niepokoi nas fakt, że znajdujemy je w bardzo dużych ilościach na poduszce, w łazience, na ubraniach i na szczotce do włosów. Objętość fryzury maleje i włosy stają się rzadkie. Ich zmniejszająca się ilość powoduje widoczne prześwity przy skórze głowy.

Jakie są przyczyny wypadania włosów?

Proces nadmiernego wypadania włosów u każdego pacjenta wymaga indywidualnej analizy. Bywa procesem przejściowym i występuje w wyniku choroby, porodu, przebytych operacji, problemów z odżywianiem, funkcjonowaniem w długotrwałym i bardzo silnym stresie. Nie bez znaczenia są również uwarunkowania genetyczne pacjenta, zmiany hormonalne, przyjmowane leki, choroby skóry głowy oraz czynniki autoimmunologiczne. Włosy mogą wypadać także wtedy, gdy niewłaściwie je pielęgnujemy lub poddajemy intensywnym zabiegom fryzjerskim.

Do najczęściej spotykanych przyczyn wypadania włosów zaliczamy:

  • telogenowe wypadanie włosów – pojawia się wtedy, gdy pacjent ma zachwianą proporcję ilości włosów będących w fazie wzrostu i w fazie spoczynku, w której to włosy pozostają bardzo długo i nadmiernie wypadają
  • androgenowe wypadanie włosów – to rodzaj łysienia pojawiającego się stopniowo na skroniach, na czubku głowy. W wyniku androgenowego wypadania włosów u mężczyzn pasma włosów pozostają jedynie na bokach i z tyłu głowy. U kobiet – problem ten pojawia się widocznym przerzedzeniem włosów na całej skórze głowy
  • łysienie plackowate – charakteryzuje się tym, że włosy wypadają kępkami i na skórze głowy występują wyraźne, rzadko owłosione obszary. Dolegliwość ta może pojawić się w każdym wieku. Włosy mogą samoistnie odrastać po kilku miesiącach. Zdarza się jednak, że niestety nie odrastają.

Niezbędna pomoc specjalisty dermatologa

Warto zwrócić się do dermatologa specjalisty wtedy, gdy włosy wypadają w bardzo dużych ilościach przez ponad sześć tygodni. Lekarz pomaga w zdiagnozowaniu przyczyny tej dolegliwości, analizuje stan zdrowia pacjenta, wprowadza leczenie połączone z odpowiednią pielęgnacją i dietą. Z pomocą w pokonaniu nadmiernego wypadania włosów przychodzi  medycyna estetyczna, która proponuje rozwiązania takie jak odżywienie i stymulacja skóry głowy poprzez zabiegi mezoterapii igłowej. Więcej informacji na temat tego sposobu na pokonanie wypadania włosów w artykule Mezoterapia igłowa – odżywienie i stymulacja skóry właściwej.